Zažgana posoda? Ni problem.
- Podrobnosti
- zažgano posodo,
- sodo bikarbono,
- vodo.
Tole nas je vrglo na rit. Ker je tako preprosto in res deluje.
Najpreprostejši postopek za odstranjevanje trdovratnih zažganih površin v posodi.
Potrebujemo:
Postopek: Zažgano posodo ohladimo. Na zažgane dele potresemo malo sode bikarbone in vse skupaj prelijemo z malo vode. Damo na ogenj in vremo približno 5 minut, nato najprej s kuhalnico, nato pa še s krpico, podrgnemo umazanijo s posode. Gre tako zlahka, da si res vesel, da si odkril to novo, preprosto metodo.
S to metodo ni nevarnosti, da bi poleg umazanije zdrgnili tudi emajl z dna posode, kot se rado zgodi pri žičnatih gobicah. Posoda bo še bolj čista kot pred kuhanjem.
Domači pralni prašek
- Podrobnosti
-
-
-
- 2,5 litra vode,
- 1 milo po lastni izbiri (mi smo vzeli kar enega 90 g od Nivee, ker je bil edini, ki so ga ravno takrat imeli v bližnji trgovini, seveda pa lahko uporabite tudi pravo pralno milo),
- 3 žlice sode bikarbone,
- žlico kisa,
- žlico soli.
-
-
Tale pralni prašek je res super. Po učinkovitosti primerljiv s kupljenim, sploh če ga daš malo več. Je enostaven za naredit, ekološki, pa še privarčuješ precej - zanj boste odšteli približno 1 eur.
Gre pa takole:
Potrebujemo:
Postopek: Milo naribamo. Vodo damo v lonec in segrevamo, dokler ni voda zelo vroča. Nato damo naribano milo v vodo in mešamo, dokler se ne raztopi. Dodamo še vse ostale sestavine (sodo bikarbono, sol in kis) ter dobro premešamo. Vse skupaj zlijemo v hranilno posodo (kantico) in dokler se ne ohladi povsem, večkrat pretresemo.
Ob pranju damo 1-3 dl tega pripravka v dozirno posodico pralnega stroja in to je to. Soda bikarbona veže neprijetne vonjave, sol pa ohranja svežino barv. Sicer pa je receptov za domači pralni prašek veliko. Ponekod dodajo žlico sode bikarbone, drugod pa tudi do pol kg. Vsekakor vredno poskusiti, v Divjem vrtu od odkritja tega recepta peremo samo še s tem!;)
AKTUALNO
Tečaj zeliščarstva 2022
Letos bomo v Divjem vrtu že četrto leto organizirali daljši in bolj poglobljeni tečaj spoznavanja rastlin. Fokus bo na divjih rastinah in njihovi uporabnosti v užitne in zdravilne namene. Potekal bo v dveh sklopih (čet, pet, sob) v aprilu in maju. Vabljeni vsi navdušenci nad naravo, divjimi rastlinami in samooskrbo!
VečDelavnica za brezposelne - spoznavanje užitnih divjih rastlin v sredo, 23.9.20
Vabljeni na delavnico, na kateri boste spoznali kar nekaj užitnih vrst, ki rastejo v naši neposredni okolici in jih boste lahko vključili v svojo prehrano. Poleg tega se bomo v okviru delavnice pogovorili tudi o možnostih (samo) zaposlitve na zeliščarski kmetiji.
VečTečaj zeliščarstva 2020
Letos bomo v Divjem vrtu v maju in juniju že tretje leto zapored organizirali daljši in bolj poglobljeni tečaj spoznavanja rastlin. Primeren je za vse tiste, ki želite podrobneje spoznati svet rastlin, dobiti širšo sliko o možnosti njihove uporabe ter biti samostojnejši pri prepoznavi vrst. Poudarek bo na naših avtohtonih rastlinah. Preberi več ...
Vključili smo se v projekt FITOKMETIJE
V mesecu oktobru 2019 smo začeli z izvajanjem projekta Razvoj in uvajanje usposabljanja o zdravilnih rastlinah na učnih kmetijah – FITOKMETIJE, v katerem sodeluje 5 partnerjev. Namen projekta je preučiti možnosti razvoja in poskusno izvesti aktivnosti na kmetijah, ki se nanašajo na področje izobraževanja o okolju in hrani s poudarkom na fitoterapevtskih vsebinah.
Več