Katera začimba je že v preteklosti močno zaznamovala slovenske predpraznične dni? To je gotovo cimet, zato sem se odločila, da ta prispevek namenim opisu in uporabi te tudi med Slovenci zelo priljubljene dišavnice in začimbnice.


Moj spomin nanj sega globoko v otroštvo, saj je stara mama vsak petek, na brezmesni dan, skuhala kakšno zelenjavno enolončnico, navadno iz fižola, zraven pa pripravila zavitek iz domačih sestavin; moke, jajc, skute, jabolk, le sladkor in cimet je morala kupiti. V enem pekaču je zvila in spekla dva zavitka iz dveh različnih nadevov; skutni in jabolčni zavitek, temu je dodala še cimet. To navado sem ohranila in za svojo družino pogosto pripravim takšen obrok.


No pa se vrnimo k cimetu in poglejmo njegovo domovino in značilnosti. Cimetovec je tropsko zimzeleno drevo, ki spada v družino lovorovk in zraste od 6 do 9 metrov visoko, raste na Šri Lanki. Njegovo lubje je debelo, gladko in svetlo, listi imajo spodnjo stran svetlejšo v primerjavi z zgornjo, cvetovi so majhni in bele barve. Velik del rastline je aromatičen: lubje, listi in cvetovi.

 

Lubje v paličkah uporabljamo kot začimbo za čaje, še posebej je prisoten v mešanicah raznih zimskih čajev. Lahko ga damo v sadne kompote, marmelade ali v med. Je obvezna sestavina kuhanega vina, zelo priljubljene pijače v zimskih mesecih, saj nas pogreje in ohranja telesno toploto, mnogi ga dajejo tudi na kavo ali kapučino.


Cimetovo lubje se uporablja tudi v zdravilne namene, predvsem kot razkužilo, ker deluje protibakterijsko, protiglivično in protivirusno, in pa kot sredstvo, ki krči žilice in tkivo. Zato je izvrstno zdravilo za marsikatero žensko težavo: lajša močne menstruacije, beli tok – kandidiazo in druga nožnična vnetja. Njegov poživljajoč učinek pomaga pri splošni oslabelosti organizma, hujšanju in celulitisu. Je dobro pomagalo pri prebavnih motnjah, pri slabostih, ko nas napenja in imamo občutek polnosti, pri bruhanju in driski. No, tu velja dodati, da lahko pri nekaterih ljudeh cimet, predvsem njegovo eterično olje, povzroči alergijo, odveč ni niti opozorilo, naj nosečnice omejijo njegovo uporabo.

In katera snov daje cimetu njegov značilen vonj in okus – to je cinamaldehid, ki predstavlja kar 90 % eteričnega olja cimeta.

 

 

 
Ker sem zagovornica zdravega načina življenja, mi je blizu preventivni pristop. Moj nasvet tega meseca je zato naslednji: zmlet cimet v kuhinji vaše družine pogosto uporabite kot sestavino različnih sladic, lahko tudi mesnih in ribjih jedi. Tako npr. pri obvezni peki praznične orehove potice moja mama vedno uporabi cimet, rum in vanilijev sladkor, ki nadev odišavijo in naredijo potico še okusnejšo.

Mnogi, še posebej tisti, ki želijo tudi v teh prazničnih dnevih pri okraševanju stanovanja, hiše ali kmetije uporabiti čim več naravnih in recikliranih materialov, tudi sama sem med njimi, uporabljamo cimetove paličke pri pripravi adventnih aranžmajev, okraskov za smreko ali kot dodatek pri darilnih aranžmajih.


Prav gotovo pa je predpraznična peka različnih piškotov odličen način, da vonj cimeta (in še kakšne druge začimbe, pri meni doma so obvezni še klinčki in pomaranče, hčeri pa radi dodata še ingver) preplavi naša bivališča. Tako jih obenem razkuži, nam pa dvigne razpoloženje v teh kratkih decembrskih dnevih, ko hrepenimo po svetlobi in toploti. In seveda – vonj in okus sedeta v okusne medenjake, ki jih boste v družinskem ali prijateljskem krogu z užitkom namakali v domače zeliščne čaje ali uporabili kot lep in zdrav obesek na vaši smrečici.
Preprost recept, kako lahko z vašimi otoki ali vnuki zamesite in pripravite dobre medenjake, pa najdete med zeliščno kulinariko, v rubriki sladko, nasitno in sadno - tukaj!


Pa veselo, sladko, ljubezni polno in zdravo leto 2018!

 

Koledar dogodkov