Gabezovo mazilo

Glavna sestavina: navadni gabez (Symphytum officinale)
Oktober je idealen mesec za nabiranje gabezovih korenin. Te so zunaj črne, znotraj pa bele in zelo sluzaste. Navadni gabez raste ob poteh in na vlažnih, s hranili bogatih njivah. Mazilo, ki ga pripravimo iz njegovih korenin, uporabljamo za zdravljenje različnih športnih in drugih poškodb, npr. bolečih sklepov, izvinov, izpahov, zlomov, podplutb.

Potrebujemo:

  • 1 del (npr. 200g) svežih gabezovih korenin,
  • 3 dele (npr. 600g) kokosove maščobe.

Primerno za odrasle. Otroci, nosečnice, doječe matere in jetrni bolniki naj gabezovega mazila NE UPORABLJAJO!

 

Postopek: Gabezove korenine dobro operemo in jih zrežemo na drobne kolobarčke. Damo jih v posodo, zraven pa zatehtamo še tri dele kokosove maščobe. Segrevamo, dokler rahlo ne zacvrči. Nato ogenj zmanjšamo in imamo na toploti (vendar ne tolikšni, da bi se cvrlo) še približno pol ure. Na koncu še enkrat vse skupaj segrejemo, da rahlo zacvrči, in ugasnemo. Gabezove korenine damo v gazo in dobro stisnemo, tako da zdravilne učinkovine, ki so se držale korenin, pridejo v mazilo. Mazilo nato natočimo v lončke in to je to. Mazilo uporabljamo na poškodovanem ali bolečem delu telesa 2-3 krat na dan, največ 10 dni naenkrat in največ 6 tednov v letu.

 

Tradicionalno se je gabezovo mazilo uporabljalo tudi za hitrejše celjenje ran, tudi tistih zagnojenih, in za zdravljenje živali. Uporabljali so ga (kot čaj) tudi notranje pri čiru na želodcu ter različnih pljučnih težavah. Zaradi vsebnosti za jetra toksičnih pirolizidinskih alkaloidov se uporaba mazila na poškodovani koži v današnjem času preventivno odsvetuje, notranja uporaba gabeza (kot čaj) pa absolutno ni varna.

Koledar dogodkov

© Zavod za uporabno botaniko Divji vrt 2024. Vse pravice pridržane.